إِنَّ اللَّهَ هُوَ الرَّزَّاقُ ذُو الْقُوَّةِ الْمَتِينُ (سوره ذاریات «51»)

مالک هواوی چه کسی است؟

۰۹/۰۲/۱۳۹۸

دیدگاه

اخیرا اساتید دانشگاه فولبرایت ویتنام و دانشکده حقوق جورج واشنگتن آمریکا گزارشی منتشر کردند و در آن به بررسی هویت مالک هواوی پرداخته اند.

ارتباط هوای با دولت چین مساله ایست که همواره مورد مناقشه بوده و چندی پیش سازمان جاسوسی آمریکا گزارشی را در مورد تامین بودجه این کمپانی توسط دولت چین منتشر کرد در حالی که هواوی همواره مدعی بوده کارمندان مالک اصلی آن هستند.

در این مقاله اساتید دانشگاه های ویتنام و واشنگتن گفته شده:

مالک هواوی یک هولدینگ است که ۹۹ درصد سهام آن در اختیار نهادی به نام «کمیته ائتلاف تجارت» قرار دارد و تنها ۱ درصد آن در اختیار Ren Zhengfei بنیانگذار این شرکت قرار دارد. اطلاع دقیقی از عملکرد داخلی این نهاد و اعضا و رهبران آن در دست نیست و در واقع چیزی که در هواوی به نام سهام کارمندان معروف شده منافعی قراردادی برای سود مشارکتی است.
با توجه به ماهیت ائتلاف های تجاری در چین، اگر مالکیت این نهاد حقیقی بوده و کارکرد آن مشابه سایر ائتلاف های تجاری در چین باشد، می توان گفت که احتمالا هواوی تحت مالکیت دولتی قرار دارد.
حتی بدون توجه به این موضوعات، می توان با اطمینان گفت که مالک هواوی کارمندانش نیستند

این پاسخ بیشتر از اینکه روشن کننده باشد سوال های بیشتری در مورد این شرکت به وجود آورد. در پی این گزارش، سران هواوی نیز در نشستی با رسانه ها نظراتشان را در این مورد اعلام کردند. دبیر ارشد هیئت مدیره هواوی Jiang Xisheng نظری مخالف این داشت و گفت:

مالک هواوی کارمندانش هستند. در چین قانون به این صورت است که یک کمپانی سهامی خاص می تواند تا ۵۰ سهامدار ثبت شده داشته باشد. همچنین یک شرکت سهامی عام تا سقف ۲۰۰ سهامدار دارد. در هواوی تعداد سهامداران خیلی بیشتر از ۲۰۰ است بنابراین این تعداد نمیتواند به ثبت برسد. در حال حاضر هوای یک شرکت سهامی خاص است و اگر ما آن را به عنوان سهامی عام هم ثبت کنیم باز هم نمی توان تمام سهامداران را به صورت رسمی به ثبت رساند. بنابراین کل مجموعه به صورتی اداره می شود که هرکدام از کارمندان می توانند سهامدار هم باشند. کمیته ائتلاف تجارت نیز بر فعالیت های هولدینگ هواوی و شرکت هواوی تکنولوژیز تاثیرگذار نیست و در هیچکدام از فعالیت های تجاری این شرکت دخالتی ندارد.

جیانگ در مورد نقش دولت چین در کنترل هواوی نیز این چنین اظهار نظر کرد:

بیشتر چیزی که دولت آمریکا در مورد هواوی گفته صحت ندارد. بارها صحبت کرده ایم که هیچ شخص تاثیرگذاری از دولت در هواوی حضور ندارد. شرکت ارتباطات زیادی در بازارهای مرکزی هنگ کنگ و نقاط دیگر خارج چین دارد. اما تا جایی که می دانم تا به حال ارتباطاتی در داخل چین وجود نداشته است.

مطالب مرتبط

کشف بدافزار در ۱۰ها اپ زیباسازی چهره

کشف بدافزار در ۱۰ها اپ زیباسازی چهره

به گزارش شرکت امنیتی CyberNews، بسیاری از اپلیکیشن های زیباسازی چهره در پس رابط کاربری مجذوب کننده خود انواع بدافزارها و جاسوس افزارها را پنهان کرده اند. شرکت امنیتی CyberNews که...

بدترین پسوردهای سال ۲۰۱۹

بدترین پسوردهای سال ۲۰۱۹

طی شش ماه اول سال 2019 میلادی بیش از 4 میلیارد حساب کاربری فاش شده که به تنهایی آمار نگران کننده ای محسوب می شود. بدتر از آن، پسوردهاییست که کاربران برای حفاظت از اکانت های خود...

اجاره دوست مجازی توسط زنان مجرد چینی

اجاره دوست مجازی توسط زنان مجرد چینی

طبق جدیدترین گزارشات منتشر شده زنان چینی با پرداخت هزینه، دوست مجازی اجاره می کنند. البته این ارتباطات آنلاین بیشتر برای مصاحبت و توجه عاطفی انجام می شوند. زنان چینی می توانند از...

0 دیدگاه

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *